Jakým směrem se bude ubírat nový rámcový program EU pro výzkum a inovace?
Do spuštění nového rámcového programu EU pro výzkum a inovace s pracovním názvem FP10 zbývají čtyři roky, na národní i evropské úrovni však již probíhají diskuze o jeho podobě. Technologické centrum Praha k němu spustilo národní veřejnou konzultaci.
První klíčový oficiální termín spojený s budoucím rámcovým programem je stanoven na červenec 2025, kdy se očekává zveřejnění legislativního návrhu Evropské komise pro FP10. Následně proběhne projednávání návrhu mezi Radou EU a Evropským parlamentem.
Doposud provedené kroky
V rámci příprav, které povedou ke zmíněnému návrhu, tedy formování FP10, již Evropská komise provedla první kroky. Jedním z nich bylo zveřejnění ex-post evaluace programu Horizon 2020, které poskytlo první podstatné podklady pro přípravu.
26. června 2024 schválil zprávu k FP10 Výbor pro Evropský výzkumný prostor (ERAC), který sdružuje generální ředitele členských států EU, zemí asociovaných k rámcovému programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa a Evropské komise. Českou republiku v něm zastupuje vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Radka Wildová. Pro formování nového rámcového programu je podstatné, že ve zmíněném dokumentu jsou shromážděny vstupy a požadavky většiny členských států. Některé státy (například Německo, Finsko, Lotyšsko, Švédsko či Dánsko) dále k FP10 zveřejnily přípravné poziční dokumenty.
V České republice spustilo Technologické centrum Praha 22. 7. 2024 národní konzultaci k pozici ČR pro 10. RP. Aktuálně také probíhají diskuze spojené s pozičním dokumentem na Platformě pro budoucí podobu 10. rámcového programu EU pro výzkum a inovace, kterou MŠMT ustanovilo v květnu 2024. Ta sdružuje všechny aktéry, kteří projevili zájem se těchto diskusí účastnit, tedy zástupce státní správy z řad poskytovatelů podpory na výzkum, výzkumných organizací, akademické sféry i jednotlivce.
„Tato platforma se zatím sešla dvakrát, a to 20. května a 8. července 2024, další setkání je plánované na 25. září v rozšířenému formátu formou kulatého stolu. Zde se sejdou kromě dosud zúčastněných aktérů i zástupci výzkumné komunity, kteří mají přímou zkušenost se zapojením se do stávajícího 9. rámcového programu Horizon Europe. Čtvrté a poslední jednání se uskuteční
18. listopadu, kde by mělo již dojít k dohodě na finálním textu národní pozice k 10. rámcovému programu. Pozice ČR bude následně schválena na úrovni MŠMT a bude předložena na jednání Výboru pro záležitosti EU (VEU) na pracovní úrovni, který zasedá při Úřadu vlády. Naší ambicí je dosáhnout schválení tohoto textu VEU do konce roku 2024,“ uvedla pro Vědavýzkum.cz Lucie Núñez Tayupanta, ředitelka odboru výzkumu a vývoje MŠMT.
Celý článek na Vedavýzkum.cz najdete na tomto odkazu.