Technologické centrum Praha

Česká věda si přeje, aby EU kvůli inovacím nezapomněla na základní výzkum

...známe cenu myšlenky

Publikováno: 09.10.2024 Zdroj: Euractiv.cz

Česká věda si přeje, aby EU kvůli inovacím nezapomněla na základní výzkum

Česká věda si přeje, aby EU kvůli inovacím nezapomněla na základní výzkum

Když se Evropa v uplynulých letech potřebovala dostat z krizí, často sahala do obálky s penězi, které měly jít původně na výzkum. Vědecká komunita napříč EU by si přála, aby se to už nestávalo. Také Češi mají svá přání a požadavky, pokud jde o budoucí evropskou podporu pro vědu, výzkum a inovace. Vyjednávání je ale teprve na začátku.

Globální závod v konkurenceschopnosti si žádá, aby se výzkum, inovace, věda a technologie staly středobodem našeho hospodářství, tvrdí současná a pravděpodobně i budoucí šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen.

„Zvýšíme výdaje na výzkum, abychom se více zaměřili na strategické priority, na průlomový základní výzkum a převratné inovace a na vědeckou excelenci,“ slibuje ve svých plánech na příštích pět let....

......

„Všichni si uvědomujeme, že význam komunitárních programů pro naši zemi a pro financování a podporu vědy, výzkumu a inovací poroste, a to i proto, že už vyčerpáváme možnosti, které byly spojeny se strukturálními fondy,“ upozornil náměstek ministra školství Jiří Nantl na nedávném kulatém stole k tématu. Je tak čím dál důležitější se dobře připravit.

Česká příprava

Ještě než Evropská komise zveřejní v červenci příštího roku první návrh podoby nového sedmiletého programu, který by mohl mít objem až 200 miliard euro, členské státy EU posílají do Bruselu své národní pozice. Ty mají Komisi posloužit jako inspirace a „odrazový můstek“.

Pokud jde konkrétně o českou pozici, její přípravu má na starosti tzv. Platforma pro budoucí podobu FP10, kde se potkávají úředníci, odborníci a někdy i sami výzkumníci. Dokument se dolaďuje a měl by být hotový letos v prosinci.

Aby národní pozice skutečně co nejpřesněji odrážela to, co si český výzkum přeje a co od evropských fondů očekává, v létě ve spolupráci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Technologického centra Praha (TC Praha) proběhla veřejná konzultace formou online dotazníku.

Podle Vladimíra Vojtěcha z TC Praha přistál dotazník v e-mailových schránkách 600 respondentů, mezi kterými byli vědci, projektoví manažeři, instituce nebo zástupci veřejného i soukromého sektoru, tedy firem. Kompletní odpovědi poslala zhruba stovka oslovených, v nějaké formě se ale zapojila přibližně polovina dotázaných....................

 

Celý text článku najdete na portálu Euractiv.cz