Mohou kosmické technologie pomoci rozvoji měst? První akce Space4Cities v Praze
Poslední květnový den se v Kongresovém centru sešlo na 70 zástupců měst, obcí, krajů a regionálních rozvojových agentur, aby si poslechli, jaké technologie z kosmického programu již dnes mohou pomoci při rozvoji jejich regionů. Akci Space4Cities uspořádalo Technologické centrum AV ČR (TC) ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR a Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a byla první takovou prezentací z oblasti kosmických technologií pro uvedený segment posluchačů.
Kromě zástupce ESA ( European Space Agency) na akci vystoupili řečníci z Ministerstva dopravy, agentury CzechInvest, TC a ČVUT, ale také celá řada zástupců soukromých firem z oblasti kosmických technologií, které nabízejí již prověřené aplikace pro použití na Zemi. Jsou jimi na příklad družicová data pro monitoring stavu a vývoje města a regionu (GISAT), analýza lokálního vývoje klimatu pro zdravější a efektivnější budovy (Let´s Earth), satelitní nástroje pro udržitelná města (World from Space), využití dronů pro chytrá města a regionální rozvoj (Aleego) a další.
Po úvodních slovech organizátorů zahájil Josef Šobra (MD ČR) představením aktivit v kosmickém sektoru a spolupráce
s agenturou ESA, jejímž členem je Česká republika již od roku 2008. „Nyní vkládáme do ESA 34 mil. EUR ročně, tyto investice se nám vracejí ve formě obchodních poptávek a možností spolupráce, podporou start-up firem a vzdělávání, přístupu ke kosmickým technologiím a patentům“, zaznělo v prezentaci J. Šobry. Zástupce ESA, Tony Sephon, nastínil systém fungování spolupráce s ESA, ukázal statistiku 50leté aktivity a partnerství s průmyslem a představil řadu kosmických technologií, které jsou připraveny pro aplikace v nekosmickém segmentu průmyslu či technologie využitelné ve zdravotnictví. Zdůraznil snahu ESA hledat inovace vycházející z požadavku trhu a podnikatelského sektoru, nikoliv na základě technologického vývoje. Závěrem ukázal také příklady dobré praxe - zahraniční firmy využívající aplikaci pro optimalizaci sběru odpadu a aplikace pro modelování kvality ovzduší.
Zástupce pořadatele Pavel Habarta, v roli moderátora i přednášejícího, představil jak práci ESA Innovation Partner (dříve ESA Technology Transfer Broker), kterou zajišťuje TC pro Českou republiku, tak ukázal dostupné kosmické technologie a patenty ESA a na závěr také příklady úspěšných přenosů technologií z kosmického programu do pozemních aplikací. Zástupce ESA BIC Prague, Marek Aldorf, ukázal práci sítě center ESA inkubátorů a představil některé české začínající firmy, které uspěly v inkubačním programu ESA Business Incubation Centre (ESA BIC), jež provozuje CzechInvest v Praze a Brně.
Účastníci si odnesli mnoho nových poznatků a především kontaktů, networking probíhal po oficiálním programu do pozdního odpoledne.
TZ vydal Technický týdeník v č. 13/2019 na společné stránce s pravidelnou rubrikou Výzkum a inovace v EU, ve které naše bruselská kancelář CZELO publikuje aktuální informace z oblasti evropského výzkumu a inovací, viz příloha.