Dnes už se vědci nehodnotí jen podle počtu publikací, říká fyzička Valkárová
V jedná části svého rozsáhlého rozhovoru se zmiňuje Alice Valkárová o TC:
...Existují v dnešní době zásadní rozdíly ve vědě mezi jednotlivými státy?
Rozdíly bohužel pořád přetrvávají. V ERC mohu jasně vidět, že například úspěšnost získání financí pro projekt je zhruba poloviční u zemí bývalého východního bloku. Samotné Česko na tom není nijak zvlášť dobře, o něco lépe na tom jsou třeba Maďaři, naopak Slováci jsou na tom ještě hůře než my.
Čím to podle vás je?
V tomhle hraje roli celá řada faktorů. ERC má několik typů grantů, jeden z nich je pro již zkušené vědce. Jenže ti ve srovnání se svými západními kolegy nemají tak bohatý životopis, dost často nemají tolik zkušeností, nemohli vyjet tak často do zahraničí a nemůžou se chlubit tím, kde všude dělali editora, kolik měli přednášek a tak dále. Problém je také s jazykem, protože pro získání financí je nutná dobrá znalost angličtiny. Jako vědec musíte napsat projekt v angličtině opravdu perfektně, stejně jako jej pak následně perfektně umět obhájit při pohovoru.
U mladých vědců je ta situaci o něco lepší. Rozdíly se budou určitě postupně zmenšovat, ale je otázkou, jakým tempem. Musím také připomenout záslužnou práci Technologického centra Akademie věd a jejich semináře, na kterých lidi učí napsat projekt nebo jak vystupovat v rámci pohovorů. Vědci, kteří sami už projekt ERC získali, nebo pracovali v panelech ERC, poskytují žadatelům o grant informace jak si počínat při psaní projektu a při jeho obhajobě. I tohle udělá strašně moc....