Technologické centrum Praha

VYRÁBĚT Z ODPADU SE V ČESKU NEVYPLÁCÍ, ŘÍKÁ LUXEMBURK Z FIRMY NA PALETY Z RECYKLÁTU

...známe cenu myšlenky

Publikováno: 26.10.2022 Zdroj: EURACTIV.cz

VYRÁBĚT Z ODPADU SE V ČESKU NEVYPLÁCÍ, ŘÍKÁ LUXEMBURK Z FIRMY NA PALETY Z RECYKLÁTU

VYRÁBĚT Z ODPADU SE V ČESKU NEVYPLÁCÍ, ŘÍKÁ LUXEMBURK Z FIRMY NA PALETY Z RECYKLÁTU

Česko raději platí evropské pokuty, než aby donutilo výrobce plastových obalů k vyšším poplatkům, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Patrik Luxemburk. Jeho firma Stabilplastik vyrábí ekologické přepravní palety z plastového odpadu. 

Asi každý někdy viděl klasickou dřevěnou paletu, která se využívá v přepravě. Vaše společnost Stabilplastik vyrábí jejich plastovou variantu. V čem je její výhoda?

Vedle dřevěných palet existují také ty z tzv. primárních plastů. Naše palety ale vyrábíme
z tzv. sekundárních plastů, to znamená z odpadu, který je naším jediným materiálovým vstupem. Jedná se navíc o směsný plastový odpad, který lze velmi obtížně dále zpracovat. Na třídící lince se vytřídí plasty, které lze jednoduše recyklovat, a pak tam zbyde cirka 80 % objemu žlutého kontejneru – například kelímky od jogurtu, kde jsou zbytky hliníkových fólií, nebo obaly na různé mycí prostředky či rostlinné oleje. Všechno toto se velmi špatně recykluje a zpracovává. My máme technologii, která je zpracovat dokáže, navíc odpad jedna ku jedné přetvořit v nové produkty, a to opakovaně.

Při porovnání se dřevěnými paletami mají ty naše několik výhod – jsou bezúdržbové, drží stálý tvar, nemají žádné spojovací prvky jako hřebíky, stejně jako třísky. Jsou tak ideální do automatizovaných provozů, kde se vyžaduje specifický přesný tvar. U našich zákazníků máme vyzkoušené, že z hlediska trvanlivosti překonávají naše palety ty dřevěné pěti až sedminásobně. Díky plastu mají totiž dobrou odolnost, a to jak z hlediska opotřebení, vlhkosti a povětrnostních podmínek, tak vůči škůdcům a podobně. Málokdo ví, že dřevěné palety, které se využívají pro export, se musí speciálně mořit a upravovat, aby se například nepřenášela plíseň.

Bonus pro zákazníka je, že si snižuje uhlíkovou stopu – naše palety mají na základě LCA certifikace přibližně sedmkrát nižší uhlíkovou stopu než dřevěné palety. Co se týká celkového environmentálního dopadu, tak mají celkově o 77 % nižší dopad na životní prostředí.

Ke standardním paletám přidáváme i „chytré“ palety, vybavené trackovacími čipy, které paletám pomáhají efektivněji kolovat, a dál snižovat zátěž pro životní prostředí. .............

....

.........................Pro Vaše podnikání jsou evidentně životně důležité kontakty v zahraničí. Jak Vám v tomto ohledu pomohla podnikatelská síť Enterprise Europe Network (EEN), kterou v Česku spravuje Technologické centrum AV ČR?

Pomohla nám významně, protože díky zapojení do sítě se o nás v Evropě ví. Také se nám podařilo najít partnera v Dánsku, ze kterého jsme následně udělali exkluzivního zástupce pro celý severský region, a díky kterému jsme se dostali k významnému zákazníkovi ve Švédsku. Ten se po seznámení s naším procesem rozhodl investovat do výrobního zařízení, které mu teď produkuje palety na míru. Tento rok nám začal dodávat i vstupní materiál, například rozdrcené přepravky od nápojů, které pak přidáváme do „jeho“ palet. Uzavírá se tedy oběhový cyklus materiálu.
Enterprise Europe Network nám pomáhá i z hlediska marketingových aktivit, které dále propagují cirkulární ekonomiku a prosazování udržitelného hospodaření ve světě.

Celý rozhovor s O. Plevákem pro EURACIV.cz si můžete přečíst na tomto odkazu.