Technologické centrum Praha

Úspěch české firmy v tendrech Evropské jižní observatoře

...známe cenu myšlenky

Úspěch české firmy v tendrech Evropské jižní observatoře

01.11.2023

Úspěch české firmy v tendrech Evropské jižní observatoře

Trh tzv. „Big Science“, jak se někdy označují zakázky z velkých a finančně nákladných evropských výzkumných infrastruktur, poskytuje českým průmyslovým podnikům zajímavé příležitosti – mohou se stát jejich dodavatelem, nebo výzkumným partnerem. Dodavatelský trh je ale značně roztříštěný a pro mnoho firem je obtížné navázat s těmito infrastrukturami kontakt a spolupráci.

Technologické centrum Praha plní funkci národního kontaktu pro spolupráci českého průmyslu s mezinárodními výzkumnými infrastrukturami jako tzv. Industry Liaison Officer (ILO). Naším cílem je podpořit zapojení českých firem právě v těchto zakázkách.

Jednou z těchto je i Evropská jižní observatoř (ESO - European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere) s centrálou v německém Garchingu
u Mnichova. V současnosti ESO provozuje tři observatoře v poušti Atacama na severu
Chile - La Silla (několik zařízení), Paranal (teleskop VLT) a na náhorní plošině Chajnantor (radioteleskopická soustava ALMA). Ve výstavbě je projekt největšího pozemního teleskopu ELT (Extremely Large Telescope) na poušti Atacama v Chile.

Několika příležitostí v tendrech vypisovaných ESO se chopila i ostravská firma Č.V.PROTOTYP s.r.o., která se zaměřuje na zakázkovou strojírenskou výrobu. Zkušenosti
s výrobou nestandardních kusových dílů neustále firmu posouvají dopředu k cíli se stát jednou
z technologicky nejvyspělejších firem v zakázkové výrobě. Motto firmy je „vytvářet vysoce specializované součásti, které vdechují život velkým kolosům“.

V letošním roce vyhrála firma Č.V.PROTOTYP s.r.o. tři zakázky pro ESO v hodnotě přesahující 150 tisíc EUR.

Firma bude vyrábět díly pro různé teleskopy ESO. Jeden bude sloužit jako podpůrná konstrukce pro přístroj 4MOST, který bude umístěn na teleskopu VISTA. Další konstrukce od Č.V.PROTOTYP s.r.o. budou fungovat na teleskopu VLT jako držáky na laserové zařízení pro přístroj GRAVITY+, což je přístroj, který s společně ESO vyvíjí německý Ústav Maxe Plancka pro astrofyziku. Poslední konstrukce, která má být dodána letos v listopadu je určena pro test elektromagnetické kompatibility (EMC) komponentů pro ELT teleskop.

Více informací o Evropské jižní observatoři (ESO) si lze přečíst zde. Registrační link do databáze dodavatelů ESO je zde.

V případě zájmu o spolupráci s ESO nebo dalšími výzkumnými infrastrukturami kontaktujte
J. Janošce (CZ Industry Liaison Officer pro ESO, ESS, ILL a FAIR), janosec@tc.cz.