Technologické centrum Praha

Jak posílit evropský výzkum: Dvanáct doporučení expertní skupiny

...známe cenu myšlenky

Jak posílit evropský výzkum: Dvanáct doporučení expertní skupiny

17.10.2024

Jak posílit evropský výzkum: Dvanáct doporučení expertní skupiny

Expertní skupina, která byla v prosinci minulého roku pověřena Evropskou komisí vypracováním nezávislé odborné zprávy k budoucnosti Horizontu Evropa, odtajnila po několika měsících výsledek své práce. Zpráva nazvaná 'Harmonizovat, jednat, urychlit: Výzkum, technologie a inovace na podporu evropské konkurenceschopnosti' (Align, Act, Accelerate: Research, Technology and Innovation to boost European competitiveness') obsahuje strategická doporučení, jak  maximalizovat dopad rámcových programů pro výzkum a inovace. Skupina patnácti expertů vedená Manuelem Heitorem, bývalým portugalským státním tajemníkem pro vědu, technologii a vysokoškolské vzdělávání, přišla s dvanácti konkrétními návrhy, jak zvýšit flexibilitu programu a zároveň zachovat jeho atraktivitu pro výzkumné pracovníky a inovátory.

Skupina navrhuje provést následující akce:

1. Aplikovat celounijní přístup, který sladí transformační politiku výzkumu a inovací se strategickými prioritami EU jako jsou konkurenceschopnost Evropy; pokročení v integraci evropského trhu a podpora "páté svobody" zahrnující volný pohyb výzkumu, inovací a znalostí; a implementace evropského rámce pro výzkum jako hnací síly výzkumné a inovační Unie.

2. Učinit Evropu globálně konkurenceschopnou, bezpečnou, udržitelnou a odolnou skrze realizaci excelentního výzkumu, inovací a technologií v rámci silnějšího rámcového programu.

3. Přinášet evropskou přidanou hodnotu prostřednictvím portfolia čtyř vzájemně propojených sfér: i) konkurenceschopné excelence; ii) konkurenceschopného průmyslu; iii) společenských výzev; iv) silného výzkumného a inovačního ekosystému.

4. Utvořit experimentální jednotku pro testování nových programů a nástrojů.

5. Posílit konkurenceschopnou excelenci skrze navýšení rozpočtu Evropské rady pro výzkum (ERC), Evropské inovační rady (EIC) a Akcí Marie Sklodowska-Curie (MSCA). Zahrnout do MSCA nový nástroj na podporu mladých výzkumníků a posílit fond EIC přilákáním soukromých investic.

6. Vytvořit Radu pro konkurenceschopnost a technologie s cílem podnítit investice do výzkumu, vývoje a inovací v průmyslu.

7. Vytvořit Radu pro společenské výzvy, která se bude zabývat klíčovými společenskými otázkami.

8. Podpořit atraktivní a inkluzivní systém výzkumu, vývoje a inovací skrze zajištění dlouhodobých investic do výzkumných a technologických infrastruktur, posílením aliancí univerzit a poskytováním pobídek pro členské státy s nižší úspěšností.

9. Usilovat o zjednodušení programu, orientaci na uživatele a větší efektivitu odstraněním nevýkonných programů, vstřícnějším přístupem vůči žadatelům a snížením množství normativních výzev.

10. Vytvořit program pro zadávání veřejných zakázek v oblasti inovací pro stimulaci rozšiřování průmyslu.

11. Přijmout diferenciovaný a cílevědomý přístup k mezinárodní spolupráci za účelem lepší orientace v dynamickém geopolitickém prostředí.

12. Optimalizovat inovace plynoucí z potřeby zvýšených výdajů na národní bezpečnost.

Na základě těchto doporučení skupina volá po navýšení rozpočtu příštího rámcového programu na 220 miliard EUR. Poslední roky Horizontu Evropa by měly být  podle expertů využity k testování jejich doporučení. 

Zpráva je ke stažení na této adrese: Expert Group report

Zpráva expertní skupiny, společně se zprávami Maria Draghiho a Enrica Letty, patří k hlavním strategickým dokumentům, které budou významným způsobem určovat debatu i konkrétní priority příštího rámcového programu EU pro výzkum a inovace.