K diskusi o účasti Widening zemí v RP
27.11.2024 Autor: Daniel Frank
Úvod
V souvislosti s přípravou nového rámcového programu (RP) se objevuje řada zpráv o zapojení Widening zemí do RP. Odcházející komisařka EU pro výzkum a inovace Iliana Ivanova uvedla v dopise adresovaném 15 členským státům EU (dopis v příloze, odkaz na něj v článku [1]), které požadují pokračování programu Widening i v 10. RP, velmi příznivé informace o zlepšujícím se zapojení a úspěšnosti Widening zemí v rámcových programech. Tyto informace mají své kořeny v analýze, kterou EK komise vydala pod názvem “A retrospective on the first three years of Horizon Europe (2021-2023): monitoring and evaluation report“ [2] na podzim tohoto roku. Níže uvedená analýza, kterou TC Praha zpracovalo „na poptávku“ v souvislosti s některými dotazy zástupců odborné veřejnosti, si dovoluje na studii EK navázat a rozšířit pohled na některé aspekty účasti Widening zemí v RP.
Widening země - heterogenní skupina evropských států
Při interpretaci souhrnných statistik, které se týkají Widening zemí (publikovány např. zde [2]), by mělo být vždy jasné, že se nejedná z hlediska inovační výkonnosti a samotné účasti v RP o jednolitou – homogenní skupinu zemí. Naopak mezi Widening zeměmi najdeme značné rozdíly, jak v jejich inovační výkonnosti, tak i v míře jejich zapojení do RP. Z pohledu souhrnného inovačního indexu dle EIS 2024 mezi nimi najdeme silné inovátory (strong innovators) – Kypr a Estonsko či střední inovátory (moderate innovators) – Slovinsko, ČR, Malta, Portugalsko, Litva, Řecko a Maďarsko. Další země jsou klasifikovány jako začínající inovátoři (emerging innovators) např. Chorvatsko, Slovensko, Srbsko, Polsko, Lotyšsko, Turecko…..Další (většinou k programu Horizont Evropa asociované země nebo třetí země) nejsou v EIS 2024 hodnoceny – např. Arménie, Gruzie a další.
Celou analýzu včetně tabulek a grafů najdete na webu Horizont Evropa
Autor: Daniel Frank - analytik s povolením srovnávat, Technologické centrum Praha, frank@tc.cz,
26. 11. 2024
Tento příspěvek nevznikl s pomocí AI, proto je to na něm vidět.
Vysvětlivky:
High - Quality Proposals: projektové návrhy, které jsou financovány z rozpočtu RP, projektové návrhy, které obdržely ocenění Seal of Excelllence, projektové návrhy umístěné nad prahem obvykle s hodnocením – main, reserve, no-money.
Použité zdroje:
[1] Boost National R&D Spending, Ivanova Tells Widening Countries | Science|Business. https://sciencebusiness.net/news/research-and-innovation-gap/boost-national-rd-spending-ivanova-tells-widening-countries Dostupné 25. 11. 2024.
[2] European Commission: Directorate-General for Research and Innovation, Niakaros, K., Volpe, R. and Kreiman Seguer, G., Country participation in the EU R&I framework programmes – A retrospective on the first three years of Horizon Europe (2021-2023) – Monitoring and evaluation report, Niakaros, K.(editor), Volpe, R.(editor) and Kreiman Seguer, G.(editor), Publications Office of the European Union, 2024, https://data.europa.eu/doi/10.2777/485995
[3] Frank, Daniel (2024): Indikátory mapující dlouhodobou účast zemí v RP naznačují pro ČR velmi mírný progres – analýza | Portál Horizont Evropa. https://www.horizontevropa.cz/cs/mohlo-by-vas-zajimat/hodnoceni-ramcovych-programu/narodni-studie-monitoring/informace/yiifnews/2737/indikatory-mapujici-dlouhodobou-ucast-zemi-v...
Dostupné 26. 11. 2024.
[4] Frank, Daniel (2024): Význam koordinace projektů pro účast ČR v RP roste - plná verze | Portál Horizont Evropa. https://www.horizontevropa.cz/cs/mohlo-by-vas-zajimat/hodnoceni-ramcovych-programu/narodni-studie-monitoring/informace/yiifnews/2296/vyznam-koordinace-projektu-pro-ucast-cr... Dostupné 26. 11. 2024.