Do ČR putuje deset nových ERC Consolidator grantů
04.12.2024 Autor: L. Tysyachna
Česká republika slaví dosud nebývalý úspěch ve výzvě Evropské rady pro výzkum (ERC). V tuzemských institucích bude svůj průkopnický výzkum na hranici dosavadního poznání realizovat deset nových ERC grantistů v kategorii Consolidator.
Výzva v číslech
Po téměř ročním hodnocení oznámila ERC 3. prosince 2024 výsledky výzvy ERC Consolidator 2024. Do výzvy, která je určená na podporu konsolidace nezávislosti vědců a vědkyň 7-12 let od obhajoby jejich PhD titulu, předložilo svůj projektový návrh 2 313 žadatelů a žadatelek. Mohli přitom získat individuální grant ve výši až 2 mil. EUR. ERC alokovala na výzvu celkem 678 mil. EUR, což umožnilo podpořit 328 brilantních vědeckých nápadů. Celková úspěšnost ve výzvě tak činila 14,2 %.
Vědcům a vědkyním z ČR se ve výzvě zcela bezprecedentně dařilo. České instituce budou hostit
10 nových ERC projektů v této věkové kategorii, což je výsledek, který si nezadá s mnohými západními zeměmi. Jen o grant více získalo např. sousední Rakousko, totožný počet Norsko. O jeden grant méně ve srovnání s ČR zamíří do Belgie a Dánska. Nejvíce grantů si odnáší Německo (67), následované Francií a Spojeným královstvím (38).
Čeští hlavní řešitelé a řešitelky
Kdo jsou noví čeští hlavní řešitelé (PI) a s jakými nápady v ERC obstáli?
Sociální a humanitní vědy (SH):
Tomáš Dumbrovský, Univerzita Karlova – Community Through Constitution. REsearching how CONstitutions Construct Identity and LEgitimacy in Europe and MENA (RECONCILE)
Martin Fotta, Etnologický ústav AV ČR – Romani Family in an Age of War (RAW)
Jaroslav Švelch, Univerzita Karlova – Politics and aesthetics of indexical representation in digital games and VR (GAMEINDEX)
Vědy o živé přírodě (LS):
Elisabeth Hehenberger, Biologické centrum AV ČR – Using Kleptoplasty to illuminate the Evolution of Plastids and the Order of Steps during endosymbiosis (KLEPTOS)
Klára Hlouchová, Univerzita Karlova – UNalphabeting the Central Dogma of Life (LIFE-19)
Tomáš Pluskal, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR – Decoding the Biochemistry of Terpene Synthase (TerpenCode)
Fyzikální a inženýrské vědy (PE):
Jan Křetínský, Masarykova univerzita – Intelligence-Oriented Verification&Controller Synthesis (InOVationCS)
Ondřej Pejcha, Univerzita Karlova – Fluid dynamics of binary systems composed of stars and black holes (ROGALLO)
Martin Setvín, Univerzita Karlova – Single Polaron Tracking (SPOT)
Karel Žídek, Ústav fyziky plazmatu AV ČR – Control over interfaces in metal oxide optical coatings: the missing piece of the puzzle (COINED)
Chcete se dozvědět o projektech více? Nenechte si ujít články na portálu UK Forum, webu AV ČR nebo v magazínu Wired.
Gratulujeme!
Jsme potěšení, že Technologické centrum Praha spolu s Expertní skupinou na podporu žadatelů ve výzvách ERC mohly být součástí tohoto úspěchu. Všichni zmínění hlavní řešitelé a řešitelky prošli přípravnými workshopy a/nebo mock interview, které organizujeme. Úspěšným PI srdečně gratulujeme k výbornému výsledku a přejeme zdařilou implementaci jejich projektů!
Deset nových hlavních řešitelů a řešitelek ERC se zařadí po bok dvou úspěšných žadatelů z výzvy ERC Starting 2024 (Paulo Paioti, ÚOCHB AV ČR a Michal Smetana, Univerzita Karlova) a dvou z výzvy ERC Synergy 2024 (Miroslav Vořechovský, VUT a Ondřej Novák, Ústav experimentální botaniky AV ČR).
Pro více informací o ERC grantech kontaktujte Lyudmylu Tysyachnou: tysyachna@tc.cz