Odborný seminář o výzkumu a inovacích zdůraznil potřebu kvalitních dat a mezinárodní spolupráce
05.12.2024 Autor: P. Roštínská (Karnetová)
Soubory:
Dlouholetá spolupráce Technologického centra Praha (TC Praha) a Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyvrcholila 14. ročníkem odborného semináře „Výzkum, vývoj a inovace ve statistikách a analýzách“, který se uskutečnil 3. prosince 2024 v prostorách TC Praha. Akci zahájil zástupce ředitele TC Praha Michal Pazour, který vyzdvihl význam kvalitních dat pro tvorbu analýz nezbytných pro efektivní veřejnou politiku.
Alarmující zaostávání české patentové aktivity
Vlastimil Růžička z Oddělení strategických studií TC Praha představil výsledky analýzy komercializace výzkumu na veřejných vysokých školách, veřejných výzkumných institucích a
v soukromých výzkumných organizacích. Závěry analýzy ukazují, že české subjekty výrazně zaostávají za evropským průměrem v počtu evropských patentových přihlášek i výnosech z licencí; například české univerzity přihlásily šestkrát méně patentů než rakouské a desetkrát méně než belgické. Hlavní příčinou toho, proč Česko ztrácí krok, je nejen nízká patentová produktivita subjektů vysokoškolského a vládního sektoru, ale zejména subjektů podnikatelského sektoru, na níž se zčásti podílí i off-shoring patentů. Práce na analýze také ukázaly, že v Česku chybí jednotný systém sběru dat o komercializaci výsledků z veřejného výzkumu. Vlastimil Růžička proto doporučuje, aby byl zaveden jednotný, spolehlivý a dostupný soubor indikátorů, které by byly využívány pro monitorování a vyhodnocování efektivity a dynamiky komercializace v ČR.
Výdaje na výzkum v Česku klesají
Ředitel Odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martin Mana představil aktuální data o výzkumu a vývoji (VaV). Přestože absolutní výdaje na VaV rostou, jejich podíl na HDP klesá již třetím rokem a
v roce 2023 dosáhl hodnoty 1,83 % HDP. Pro srovnání, průměr v EU činí 2,3 %, ve Švédsku, Belgii nebo Německu přesahuje 3 % a v Koreji, Izraeli či Japonsku dokonce 5 %. Významný růst investic je patrný v podnikatelském sektoru, kde výdaje na VaV dosáhly dvojnásobku oproti veřejnému sektoru. Nejvíce se investuje do IT (16,6 miliardy Kč) a automobilového průmyslu (13,2 miliardy Kč). Celkem zhruba 2 000 firem využívá veřejnou podporu na VaV, a to formou dotací nebo daňových úlev.
Nové technologie a výkaznictví
Paralelní diskuse zahrnuly i aktuální trendy a výzvy. Marek Štampach z ČSÚ se věnoval metodice Ročního zjišťování o výzkumu a vývoji a porovnal procesy sběru dat v oblasti VaV v Česku a
v zahraničí. Kristýna Meislová s Adél Kučerou z TC Praha prezentovaly rozvoj umělé inteligence (AI) v oblasti analýzy nestrukturovaných dat. Do budoucna se očekává expanze technologií, jako je explainable AI, federované učení, a především AI agenti.
Nový projekt na podporu politik
V závěru semináře byl představen projekt „Strategická inteligence pro výzkum a inovace“ (STRATIN25+), který bude po šest let poskytovat analytickou podporu a strategické informace pro kvalifikované rozhodování ve výzkumu, vývoji a inovacích. Projekt zahrnuje spolupráci čtyř institucí, jejichž cílem je přispět k efektivnějšímu řízení českého výzkumu a inovací.
Michal Pazour představil Technologické centrum Praha jako nezávislé a odborné pracoviště zaměřené na analýzy výzkumných a inovačních systémů, technology scanning a strategický foresight. Národní vzdělávací fond se podle zástupkyně Věry Czesané věnuje analýzám trhu práce a vzdělávání. Mezi klíčové aktivity patří hodnocení podmínek doktorského studia, analýza inbreedingu, sledování kariér absolventů vysokých škol a příprava profesně orientovaných studijních programů a průmyslových doktorátů.
Marcela Linková, vedoucí Národního kontaktního centra – gender a věda, představila nástroje zaměřené na podporu rovného zacházení, modely genderové rovnosti a identifikaci bariér bránících ženám v uplatnění v průmyslovém výzkumu. Markéta Padevětová z týmu EURAXESS ČR zdůraznila roli organizace při podpoře mezinárodní mobility výzkumníků. Ročně EURAXESS zprostředkuje přes 600 nástupů výzkumníků a poskytuje statistická data pro analýzy mezisektorové mobility v oblasti vědy a výzkumu.
Seminář znovu zdůraznil, že kvalitní data a spolupráce mezi institucemi jsou klíčem k posílení české pozice v oblasti výzkumu a vývoje na evropské i globální úrovni.
Prezentace jsou k dispozici v přílohách.
Prezentace V. Růžičky naleznete zde.
Fotografie z akce naleznete v Galerii (viz odkaz v obrázku).
Pusťte si video ze semináře zde.